تبلیغات
یاران ولایت - تطبیق زمینه های فتنه 88 با انتخابات 92 Or, in its own meta tag
 
یاران ولایت
درباره وبلاگ


به حول و قوه الهی، تلاش در گام نهادن در راستای ولایت، و پیروی از امام خامنه ای، و مقابله با حربه های نرم و مخملین دشمنان، برای پاسداشت ارزشهای الماس گونه نظام و انقلاب دست به قلم شده ایم.

مدیر وبلاگ : ولایت پیشه
مطالب اخیر
نویسندگان
فتنه 92

با بررسی و نگاه دقیق در اخبار و حواشی قبل، حین و بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ ایران، درمییابیم که در خاطرة تاریخ، فتنه ای بزرگ نقش بسته است که اصل نظام و در رأس آن مقام عظمای ولایت را هدف گرفته بود.
در مورد فتنة ۸۸ و چرایی آن سخن بسیار گفته شده؛ اما از یک منظر متفاوت، فرآیند این رویداد فراسیاسی و امنیتی را می‌توان در ۳ بخش ارزیابی نمود: اول، بررسی عوامل زمینه ساز فتنه، دوم ترسیم عملیات فتنه و سوم زمینه سازی برای خیزشهای بعدی سازمانِ فتنه در آیندة نظام. موضوع این بحث به مورد اول و سوم، یعنی بررسی برخی از عوامل و زمینه‌های مؤثر در فتنة ۸۸ و تطابق آنها با شرایط کنونی کشور، اختصاص دارد.
به طور قطع، در تحولات فراسیاسی جوامع قرن بیست و یکم و به ویژه خیزشهایی با ماهیت آشوبگری، حضور عوامل و زمینههای مؤثر برونمرزی و برونساختاری جامعة هدف، جزء لاینفک آن است. با دقت بیشتر در ساز و کار رویدادهای فتنه و بهرهمندی از نگاه تحلیلی میتوان فرآیند رخداد فتنه را با عوامل زیر مورد بررسی و تأکیداتی متفاوت قرار داد.

الف) زمینه های درونساختاری فتنه

در فرآیند عملیاتی فتنه که از حدود یک سال قبل از موعد قانونی انتخابات آغاز شد، شاهد اتفاقاتی بودیم که مدیران فتنه با درایتی شوم، اقدام به مجاب کردن بازیگران (کاندیداها، طرفداران، رسانه‌ها و نهادهای نظارت بر انتخابات)، به نقش آفرینی مطلوب خود نمودند (هرچند که برخی از بازیگران، خود از ستون فقرات جریان فتنه بودند). حال با بیان اجمالی موارد اثرگذار در این روند، گامی در رسیدن به شناخت و تطابق آثار فتنة گذشته، و مدیریت فتنه احتمالی آینده، بر میداریم.

۱٫ آغاز پیش از موعد تبلیغات انتخاباتی و ایجاد فضای هیجانی در جامعه: در این دوره، بنا به دلایلی که از اهم آن­ها میتوان به ایجاد فضای هیجانی در جامعه اشاره کرد، از حدود ۶ ماه قبل از انتخابات، تبلیغات غیررسمی زودتر از موعد آغاز شد و فتنهجویان با برگزاری همایشها، کمپینها و نشستهای مدنی، سازماندهی بزرگی برای تفکیک جامعه در گروهها و دستههای مشخص، با هدف مدیریت به­هنگام، گامی بزرگ برداشتند که در مقابل این هجمه، گروه­های حامی نظام، فعالیتی بس انفعالی داشتند.

۲٫ عبور از مرزهای رقابت سیاسی و ایجاد بی اعتمادی مدنی به نحوة برگزاری انتخابات: سایت خبری تحلیلی تابناک، به نقل از خبرگزاری مهر، در تاریخ ۵ دی ۸۷، نوشت: فرآیند تبلیغات انتخاباتی متأ‌سفانه وارد فازهای دیگری هم شد و از مرزهای رقابت سیاسی و جناحی عبور کرد و وارد خطوط منافع و امنیت ملی شد. گام اول این اتفاق ناخوشایند با ایجاد تردید در سلامت انتخابات برداشته شد. آقای هاشمی رفسنجانی شاید از اولین چهره‌های سیاسی بود که این تردید را پیش کشید. وی ۶ ماه قبل از انتخابات، یعنی در دی‌ماه ۱۳۸۷، در اظهار نظری، ضمن ابراز نگرانی از سلامت انتخابات گفت: «برای برگزاری یک انتخابات پاک و بدون مشکل، باید از ورود ابزارهای فریب‌کاری در این میدان جلوگیری کرد.» پس از آن کروبی، خاتمی، موسوی و دیگران بارها این تردید را پی گرفتند. اظهار نظرهای چهره‌های ریز و درشت سیاسی، در کنار تشکیل «کمیته‌ی صیانت از آرا» و «طرح نظارت بین‌المللی بر انتخابات» از سوی اصلاح‌طلبان، ذهن جامعه را به سویی برد که گویا بحث تقلب در انتخابات بسیار جدی است.

۳٫ دوقطبی کردن انتخابات: تارنمای خبرآنلاین در دی­ماه ۹۰، با بیان گزارش کمیسیون اصل ۹۰ دربارة فتنة ۸۸، این طور بیان کرد که اگرچه از ابتدای انقلاب در دوره‌های مختلف انتخابات‌ همواره دو جریان سیاسی در قالب راست و چپ به رقابت می‌پرداختند که بعدها هم عناوین دیگری مثل اصلاح‌طلب و اصول‌گرا پیدا کردند و معمولاً جریان‌های مستقل چندان بُردی نداشتند، اما این رقابت در انتخابات سال ۸۴ از حالت رقابت معقول خارج شد و شکل قطب‌بندی به خود گرفت و در انتخابات ۸۸ یک دوقطبی کاملاً متضاد هویدا شد. در یک قطب احمدی‌نژاد قرار داشت و در قطب دیگر مخالفان و رقبای او قرار داشتند که در آن مقطع بیشتر شامل جریان‌های سیاسی و سه نامزد رقیب می‌شد؛ به گونه‌ای که عملاً ائتلاف بزرگی با عنوان «نه، به احمدی‌نژاد!» شکل گرفت که از اصول‌گرایان میانه‌رو تا اصلاح‌طلبان، اپوزیسیون و عوامل خارجی امتداد داشت. این دولت باید حذف می‌شد؛ حتی به بهای فتنة ۸۸! بعدها روشن شد حذف احمدی‌نژاد اساساً به این دلیل به عنوان هدف اصلی انتخاب شد که تصور می‌کردند حذف او به معنای وارد آمدن یک ضربه‌ی اساسی به نظام است. حسین مرعشی می‌گفت: «تنها چیزی که برای ما اهمیت دارد فقط رأی نیاوردن احمدی‎نژاد است.»‏ تاج‎زاده نیز گفته است: «اگر هیچ کدام (کروبی و موسوی) قبول نکردند که به نفع دیگری کنار بروند مهم ‏نیست. ما فقط اگر بتوانیم احمدی‎نژاد را از صحنه خارج کنیم، کار خوبی کرده‎ایم.»‏

۴٫ طوفان خبری در رسانه و فضای مجازی: در فرآیند سازماندهی فتنة ۸۸، و در کنار فعالیت پررونق مطبوعات، شاید برای اولین بار تجربة استفاده از فضای مجازی و بالاخص شبکههای اجتماعی مثل فیسبوک، توییتر و مانند آنها را به عنوان بازوی اجرایی در عرصه عملیات روانی بر جامعه، داشتیم. در همین حین شاهد راهاندازی نسخة فارسی فیسبوک بودیم که با استقبال کاربران آن قرار گرفت. به گفتة محمد حسنین هیکل، نویسندة مصری، در مصاحبه با الجزیره: «چند روز قبل از انتخابات ایران در سایت توییتر ده‌ها هزار صفحه به وجود آمد و در روز رأی‌گیری فعال شد»‏ که با بهرهگیری از قابلیت توییتر، در مشخص نبودن فرستندة پیام، با موج بزرگی از بازتابهای رسانهای مواجه شدیم. طی گزارش کمیسیون اصل ۹۰ دربارة فتنة ۸۸، نقش توییتر در ناآرامی‎های ایران آن قدر محسوس بود که مؤسسة آمریکایی صلح، از اندیشکده‎های آمریکایی، در مقالة «پیش‌بینی چگونگی دیپلماسی شهروندی» در سال ۲۰۱۱ حوادث پس از انتخابات ایران را نمونة بارز کارکرد شبکه‎های اجتماعی بیان کرد؛ همچنین مهدی سعیدی، در مطلبی با عنوان از دست رفتن استقلال موسوی، در تارنمای رجانیوز این طور نوشت که، جنگ روانی طراحی‌شده توسط این افراد، که اصل را بر هجمه‌ همه‌جانبه به عملکرد دولت نهم و بهره جستن از مؤلفه‌های «فریب»، «تهمت» و «دروغ» گذاشته بودند، کار را به آن جا رساند که در اولویت تمام سخنرانی‌ها و برنامه‌های میرحسین موسوی، سیاه‌نمایی و تخریب چهرة دولت نهم قرار گرفت.

۵٫ سهلانگاری و غفلت نیروهای انتظامی، امنیتی و اطلاعاتی: تبلیغات و فعالیتهای انتخاباتی که به صورت سازمانیافته انجام میشد، تیغ دولبهای بود که یک سوی آن جذب مشارکت بالای مردم (مطالبة نظام) و سوی دیگر آن سوءاستفاده برای تحریک بیشتر فضای سیاسی جامعه (مطالبة سران فتنه) بود، که با غفلت آنان، این تیغ به نفع فتنهجویان عمل کرد. بر اساس گزارش کمیسیون اصل ۹۰ دربارة فتنة ۸۸، اعترافات برخی از طراحان این موضوع نشان می‎دهد که باور سران فتنه این بوده است که فقط در صورتی که فضا را امنیتی کنند و حجم زیادی از مردم را به خیابان بکشانند، می‎توانند از نظام امتیاز بگیرند. بعدها یکی از بازداشت‌شدگان فتنه گفت که بنا داشتیم به هر قیمت ممکن، مردم را به خیابان بیاوریم؛ حالا اگر باختیم، به بهانة تقلب و اگر بردیم، به بهانة جشن.

ب) تطبیق زمینه‌های فتنة ۸۸ با انتخابات پیش رو
آن چه که ارائه شد، مجموع اتفاقی بود که زمانی شاهد وقوع آنها بودیم که در بررسی فرآیند مدیریت فتنه، ناگزیر از بازخوانی و یادآوری آنها برای عبرتگیری و رسیدن به برنامة بازدارنده هستیم. قطعاً در انتخابات پیش رو، با پاره­ای از همین محرکهای آشوبساز دست به گریبان خواهیم بود که موارد فعلی عبارتنداز:

۱٫ این بار هم زمان شروع تبلیغات انتخاباتی خیلی زودتر از موعد آغاز شد که این موضوع، عواقب شدیدی مانند مشغولسازی مسئولین نظام به تبلیغات به جای انجام تکلیف را دارد. همچنین موجبات دامن زدن به رقابتهای جناحی و شروع چالشهای سیاسی درونی را فراهم می­کند که در شرایط خاص سیاسی کشور و قرار گرفتن در مرحلة گذار از تنشهای بینالمللی، هیچ سودی برای نظام ندارد که هیچ، بلکه تمام منافع دشمنان را تأمین میکند.

۲٫ با توجه به این که حدود چهار ماه به انتخابات آینده زمان باقی است، شاهد آغاز شبههافکنی در مورد سلامت انتخابات هستیم. نامة علی مطهری به آیت‌الله جنتی که زمینه‌ساز موجی عظیم علیه دبیر شورای نگهبان از سوی معاندان و مخالفان نظام شد از مصادیق آن است.

۳٫ تحرکات رسانهای عظیم، با هدف ایجاد فضای تنش در جامعه در حال وقوع است که از مصادیق آن می­توان به ایجاد صفحه‌ای با نام «تقلب۹۲» در فیس‌بوک، اشاره کرد. در رسانههای معاند و بالاخص ضدانقلاب، شاهد تمرکز بر آثار تحریمها بر مسائل اقتصادی جامعه، بزرگ­نمایی رخدادهای کوچک کف جامعه، چالشزا جلوه دادن ماهیت نظام در عرصة بینالملل، حمایت دوباره از سران فتنه و حتی نشر اکاذیب در مورد مسایل حقوق بشر هستیم که اینها خود نشانههای فعالیت عظیم رسانهای در فضای مجازی است.نوع مطلب : فتنه، سیاست داخلی، 
برچسب ها : فتنه 92، قومیت گرایی، جنگ رسانه ای، فتنه انتخابات 92، فتنه،
لینک های مرتبط :
شنبه 15 اردیبهشت 1397 11:55 ق.ظ
It's really a cool and useful piece of information. I am
satisfied that you simply shared this helpful information with us.
Please keep us informed like this. Thank you for sharing.
پنجشنبه 16 شهریور 1396 02:48 ق.ظ
At this time it sounds like Wordpress is the top blogging platform available right now.
(from what I've read) Is that what you're using on your blog?
جمعه 20 مرداد 1396 08:07 ب.ظ
An outstanding share! I have just forwarded
this onto a friend who had been conducting a little research
on this. And he actually bought me breakfast simply because
I found it for him... lol. So let me reword this.... Thank YOU for the meal!!

But yeah, thanx for spending some time to discuss this subject here on your website.
چهارشنبه 18 مرداد 1396 11:21 ق.ظ
Now I am ready to do my breakfast, afterward having my breakfast
coming yet again to read additional news.
سه شنبه 17 مرداد 1396 10:26 ق.ظ
hello!,I really like your writing very much!
percentage we be in contact extra about your article on AOL?
I need a specialist on this house to unravel my problem.
May be that is you! Taking a look ahead to peer you.
دوشنبه 16 مرداد 1396 02:28 ب.ظ
Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much,
However I am encountering difficulties with your RSS.
I don't understand the reason why I cannot subscribe
to it. Is there anyone else getting the same
RSS issues? Anyone that knows the answer will you kindly respond?

Thanks!!
پنجشنبه 12 مرداد 1396 11:40 ق.ظ
You really make it seem so easy with your presentation but
I find this topic to be really something that I think I would never understand.
It seems too complicated and very broad for me. I'm looking forward for your next post, I will try to get the hang
of it!
جمعه 2 تیر 1396 08:03 ب.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب در آغاز آیا واقعا کار درست با
من پس از برخی از زمان. جایی درون جملات شما موفق به من مؤمن
اما فقط برای while. من با این
حال کردم مشکل خود را با فراز در مفروضات و شما خواهد را
خوب به پر همه کسانی معافیت.
که شما در واقع که می توانید انجام من خواهد
قطعا تا پایان مجذوب.
شنبه 19 فروردین 1396 07:01 ب.ظ
Awesome! Its genuinely awesome article, I have got much
clear idea on the topic of from this post.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی